Systémové myšlení pro začátečníky

typ kurzu: ŘÍZENÍ A VEDENÍ

datum konání: 5.2.2020

čas konání: 09:00 - 15:00

rozsah: 6 hodin

místo konání kurzu: PRAHA - bude upřesněno --, Praha, --

maximální počet účastníků: 14

Během workshopu představíme klíčové koncepty, které vám umožní vidět svět i vaši každodenní práci v organizacích novým způsobem - optikou systémového myšlení. SE systémy se potkáváme každý den - ať už jde o naši rodinu, školu, do níž vodíme naše děti, systém paliativní péče či systém nakládání s bioodpadem v našem městě. Myslet systémově znamená snažit se vnímat propojení a vztahy mezi různými jevy v našem světě. Je to jedinečná příležitost, jak se můžeme nadějně DÍVAT na svět kolem nás i na výzvy, které jsou před našimi týmy a organizacemi. Protože to, jak se na věci kolem nás díváme, ovlivňuje to, jaký svět JE. Díky jeho zvládnutí mohou lídři neziskových organizací lépe rozumět tomu, jak se společenské problémy vyvíjejí v čase a jaké jsou jejich příčiny. A díky tomu být úspěšnější v hledání účinných řešení.

kurz je určen pro: Vedení neziskových organizací, střední management i pracovníky v přímé práci s cílovou skupinou - 2 účastníci/ice z 1 organizace (důležitá je práce v týmu během workshopu).

forma: Workshop

lektor: Barbora Komberec Novosadová

Obsah kurzu:

V každé ze 4 oblastí získají účastníci teoretické zarámování, prostor pro vzájemné sdílení a spolupráci i doprovázení a možnost konzultace s lektorkou.

 • Co je to systém?
 • Jak vypadá náš svět optikou systémového myšlení? K čemu může sloužit tento přístup v práci neziskových organizací?

 • Já a systém
 • Jaká je moje vlastní role ve změně, kterou si přeji? Proč mi záleží na mé práci a jaké jsou moje vize na systémovou změnu?

 • Nástroje systémového myšlení
 • Jak mohu zmapovat systém, ve kterém působím? Jak najít a popsat vztahy, které v něm jsou? Jak objevit pravidla hry a nahlédnout role jednotlivých hráčů?

 • Spolupráce na systémové změně
 • Na čem můžeme stavět a kdo s námi může na pozitivní změně spolupracovat? Jaké jsou naše silné stránky a jak se na cestu můžeme co nejlépe vybavit?

  Co Vám kurz přinese:

  • Seznámíte se se základními východisky a pojmy systémového myšlení (hranice, prostředí, archetypy a další)
  • zamyslíte se nad Vaší vlastní rolí a Vaší cestě k systémové změně
  • vyzkoušíte si práci s několika nástroji systémového myšlení (model ledovce, mapa systému), které můžete využít při plánování svých aktivit
  • vytvoříte si základ mapy systému, která vám poslouží při přípravě na strategické plánování a rozhodování
  • budete mít jedinečnou příležitost k zastavení se a reflexi směřování vašeho projektu/organizace
  • lépe porozumíte Vašim silným stránkám a potenciálu Vašeho týmu
  • prozkoumáte místa v systému, která mají potenciál pro nasměrování vaší energie i pro odstartování spolupráce s dalšími aktéry

  Cena kurzu

  plná cena: 2950 Kč

  možnosti slev: sleva pro členy AVPO ČR* - NE

  Kurz je určen pro 2 účastníky/ice z 1 organizace - cena 2950 Kč je kurzovné za OBA účastníky z dané organizace (důležitá je práce v týmu během workshopu). Jméno druhé/ho účastníka/ice vložte v objednávce do poznámky. Chcete-li se kurzu zúčastnit SÁM/SAMA, je možné účastnit se za cenu 1500 Kč (taktéž to uveďte v poznámce objednávky).

  Obecné infromace:

  Po absolvování kurzu obdržíte e-mailem OSVĚDČENÍ společnosti Nadace Neziskovky.cz

  Další organizační informace (jak se přihlásit na kurz, jak uhradit účastnický poplatek, jaké máme storno podmínky a reklamační řád).

  Školicí prostory v Nadaci Neziskovky.cz nejsou bezbariérové. Na Vaši žádost rádi bezbariérové prostory zajistíme! 

  objednat
  Nadace Neziskovky.cz
  Vlkova 628/36, 130 00 Praha 3 - Žižkov
  tel.: +420 730 517 966, e-mail: nadace@neziskovky.cz