Neziskový sektor v roce 2016: důvěra klesá, daří se dárcovství a dobrovolnictví


Český neziskový sektor si v očích veřejnosti v minulém roce pohoršil. Vyplývá to z analýzy Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), jejíž výsledky byly představeny 1. srpna na tiskové konferenci Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR).Takzvaný Index udržitelného rozvoje reportuje stav neziskového sektoru ve 29 evropských a asijských státech.

Státní neziskové organizace se v uplynulém roce věnovaly také řadě kontroverzních témat, například imigrační nebo zahraniční politice. I kvůli tomu se začala objevovat ze stran politiků, vládních úředníků i veřejnosti kritika, která má za důsledek pokles důvěry v celý tento sektor. „V České republice existuje přes sto tisíc neziskových organizací, politicky zaměřených je z nich naprosté minimum. Bohužel, v dnešní době je trendem vše zjednodušovat a jeden případ, se kterým osobně třeba nesouhlasím, vztahovat na celý trh,“ doplňuje k důvěře společnosti Marek Šedivý z AVPO ČR.

Stále více neziskových organizací se zaměřuje také na individuální a firemní dárcovství nebo sociální podnikání. „V online prostředí sledujeme významný nárůst dárcovství, který souvisí s rozvojem možností pro dárce jak snadno, rychle a bezpečně pomoci dobré věci. Jedním z důvodů nárůstu zájmu je bezesporu takzvaný peer to peer fundraising. Jde o dárcovské výzvy typu - letošní narozeniny nechci dárky, podpořte se mnou dobrou věc,“ říká Lukáš Hejna z Darujme.cz.

Tuzemské organizace se také loni poprvé oficiálně připojily k celosvětové akci Giving Tuesday. „Během roku 2016 bylo do Giving Tuesday po celém světě zapojeno více než 50 tisíc organizací z 98 zemí světa, ať již s finanční podporou potřebným, dobrovolnictvím nebo charitativní kampaní za sociální téma,“ uvádí Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která je ambasadorem dne dárcovství a dobrovolnictví.  V obojím bude ještě třeba se výrazně zlepšit, jak potvrzuje předsedkyně neziskové organizace Toulcův dvůr, Lenka Skoupá: „Česká republika si sice od loňska polepšila o 9 míst v žebříčku World Giving Index, přesto jsme až na samém konci žebříčku – na 121. místě ze 140.“

Zdroj: Tisková zpráva AVPO ČR 

 
zpěttisk
 
Nadace Neziskovky.cz
Dukelských hrdinů 500/25a, 170 00 Praha 7 - Letná
e-mail: nadace@neziskovky.cz