O prestižní Cenu Josefa Vavrouška se uchází politici, ekologové i podnikatelé


Do 21. ročníku Ceny Josefa Vavrouška, kterou uděluje Nadace Partnerství za přínos životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji, je nominováno 15 osobností. Mezi nimi například environmentalista Richard Medal, ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený nebo veterinář a aktivista Jaromír Bláha.

Cena Josefa Vavrouška je mimořádně respektované ocenění, kterým se doposud může pyšnit pouze třiatřicet osobností. „Povolání, věk ani známá tvář při konečném výběru nerozhodují,“ vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata. „Důležitý je přínos nominovaného člověka ke zlepšení životního prostředí.“ Sama Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy.

Mezi dosavadními laureáty v jedenadvacetileté historii ceny jsou například bývalí ministři životního prostředí Martin Bursík a Bedřich Moldan, který si odnesl ocenění minulý rok. Společně s ním převzal loňský rok cenu za výjimečný počin Daniel Pitek, severočeský podnikatel, který na vlastní náklady a na rozsáhlém území několika stovek hektarů obnovuje krajinu kolem Milešovky. Mezi další laureáty z minulých ročníků patří i známá akademička a spisovatelka Hana Librová, filozof Erazim Kohák, ředitelka Ekologického institutu Veronica, Yvonna Gaillyová, bojovník proti těžbě v severních Čechách Vladimír Buřt nebo profesor Josef Fanta, jeden ze zakladatelů Krkonošského národního parku.

Slavnostní vyhlášení proběhne 8. června v Hrzánském paláci v Praze. Podívejte se na všechny nominované a jejich medailonky. 

Zdroj: Nadace Partnerství

 
zpěttisk
 
Nadace Neziskovky.cz
Vlkova 628/36, 130 00 Praha 3 - Žižkov
tel.: +420 730 517 966, e-mail: nadace@neziskovky.cz