Duben, blázniví budem!


Již tradičně organizuje Sdružení Práh jižní Morava kampaň Měsíc bláznovství, jejímž cílem je zmenšit předsudky vůči duševně nemocným. Akci provází heslo „Zbláznit se může každý", což potvrzuje i enormní nárůst pacientů psychiatrických ambulancí.

Sdružení Práh jižní Morava poskytuje podporu dospělým se závažnými duševními onemocněními. Dlouhodobě se snaží o vzdělávání veřejnosti prostřednictvím vzdělávacích programů a kulturních akcí, mezi které patří Měsíc bláznovství. „Dubnová akce může pomoci k hlubšímu zamyšlení nad vztahem ke spoluobčanům s psychotickým onemocněním a odstranit negativní předsudky,“ dodává Blanka Veškrnová.

Café Práh v Galerii Vaňkovka se v dubnu stává kulturním a vzdělávacím centrem. Návštěvníci se mohou v průběhu měsíce těšit na workshopy s tématy Jak mluvit s člověkem s duševní nemocí, aby to nebolelo? a Jak se pozná, že už jsem se zbláznil?. V rámci besedy vystupují lidé, žijící s bipolární afektivní poruchou a schizofrenií.

Kulturní zážitek přinese dokument o lidech, kteří prošli duševním onemocněním. Komiks Isaac v úzkých od Adrina Malmgrena vykreslí příběh poukazující na prvotní příznaky duševního onemocnění v průběhu dospívání. Vyvrcholením kampaně bude Zahradní slavnost s Velebendem, který v podvečer zavalí živelnými rytmy zahradu Sdružení Práh. Návštěvníci zde uvidí sociálně terapeutické dílny, výstavu či autorské čtení.

Během kampaně bude k dispozici Peer poradna – bezplatná poradna s člověkem se zkušeností s duševním onemocněním.

Zdroj: Sdružení Práh

 
zpěttisk
 
Nadace Neziskovky.cz
Vlkova 628/36, 130 00 Praha 3 - Žižkov
tel.: +420 730 517 966, e-mail: nadace@neziskovky.cz