Ohlédnutí za Dnem pro neziskové organizace a soutěží Microsoft NGO Awards


Ve čtvrtek 6. dubna 2017 se již podeváté na Dni pro neziskové organizace sešlo na 70 představitelů neziskových organizací z celé České republiky působících v nejrůznějších oblastech. Zúčastnily se ekologicky či kulturně zaměřené organizace, jakož i organizace poskytující sociální služby nebo pracující s mládeží. Akce proběhla v prostorách sídla Microsoft ČR.

Hlavními tématy letošního Dne pro neziskové organizace byly cloudové služby, Office 365 a Azure. Úvodní řeč přednesla již tradičně Lenka Čábelová z Microsoft, která označila české neziskové organizace za „jedny z nejprogresivnějších a ve velké míře využívající cloudové služby pro efektivnější spolupráci“. O tom svědčí také fakt, že již 30 organizací využívá cloudové řešení Azure, jež je výhodně pro neziskový sektor v nabídce teprve půl roku.

O tom, co právě Azure přináší neziskovým organizacím, hovořil zástupce společnosti Microsoft Dalibor Kačmár na první přednášce, po níž následovala případová studie využití této platformy. Před obědem pak proběhlo vyhlášení druhého ročníku soutěže Microsoft NGO Awards, jejíž vítězové poté přednesli každý krátkou prezentaci svých příběhů a technologických řešení.

V odpolední části si účastníci mohli vybrat z celé řady paralelních přednášek a seminářů, které měli za cíl poskytnout hlubší vhled do jednotlivých aplikací a služeb nebo ukázat jejich praktické využití. Své znalosti a zkušenosti na akci představili a sdíleli odborníci jak z komerční sféry (Microsoft, Cloudiga), tak přímo z neziskových organizací (The Duke of Edinburghs International Award Czech Republic Foundation, Sdružení VIA, vítězové Microsoft NGO Awards).

Soutěž Microsoft NGO Awards

V rámci akce Den pro neziskové organizace proběhlo vyhlášení soutěže Microsoft NGO Awards 2017 a vítězné neziskové organizace své příběhy na akci také s velkým úspěchem prezentovali.

Organizátoři soutěže hledali příklady dobré praxe, příběhy neotřelého a inspirativního využití Microsoft technologií, příběhy o tom, jak technologie pomáhají v činnosti neziskových organizací.

Přihlášených příběhů bylo tento rok šestnáct, tady téměř dvojnásobek prvního ročníku. Vyhlášeni byli dva vítězové ve dvou kategoriích - Přímá pomoc cílové skupině a Organizační rozvoj - a třetí organizace obdržela zvláštní ocenění společnosti Microsoft. A kdo se tedy konkrétně stal vítězem letošního ročníku?

1. První místo v kategorii Přímá pomoc cílové skupině

Aplikace Záchranka, z.ú. s příběhem Záchranka pro Windows Phone, Záchranka Web App

"Aplikace Záchranka dokáže velice přesně určit a zaslat zdravotníkům lokaci, kde se zraněný nachází, a výrazně tak usnadňuje komunikaci se záchrannou službou. Je nesmírně užitečná i pro lidi se sluchovým handicapem, kteří by se jen těžko dovolali na tísňovou linku. Díky webovému rozhraní můžeme pomoct i tam, kde je těžko dostupný signál, a tím i ztížená možnost si aplikaci stáhnout, např. v horském terénu," představuje aplikaci jeden z tvůrců Martin Dybal.

Díky platformě Microsoft Azure byla v lednu 2017 Záchranka spuštěna jako webová aplikace, díky které uživatel kontaktuje záchrannou službu a odešle jí svou přesnou polohu bez nutnosti instalace mobilní aplikace.

2. První místo v kategorii Organizační rozvoj

Domov Sue Ryder, z.ú. s příběhem Online propojení pracovníků terénní sociální služby "Za babičkou na cloudu"

"Při péči o klienty s Alzheimerovou demencí je nesmírně důležité, aby měl každý pečovatel aktuální informace o stavu klienta. Díky důslednému používání aplikací Office 365 jsou tyto informace neustále aktualizovány a dostupné doslova na jedno kliknutí na jakémkoli zařízení, ať už je to stolní počítač v kanceláři nebo tablet či chytrý telefon v terénu. Díky bezpečnosti cloudového řešení se navíc nemusíme bát, že by citlivé údaje unikly na veřejnost," říká o řešení vedoucí terénní služby Petr Krbec.

Organizace využívá Office 365 pro rychlejší a snadnější komunikaci mezi kolegy a vedením, ke sdílení a stahování dat a informací o klientech a neustále pracuje na dalším rozšířování použití.

3. Zvláštní ocenění společnosti Microsoft

Tamtamy o.p.s. s příběhem Skype bez bariér

"Mezi našimi uklízečkami máme i řadu neslyšících osob. Zpočátku jsme řešili, jak s nimi komunikovat. Neslyšící totiž nemůže jednoduše vzít telefon a zavolat. Komunikační bariéry nakonec překonal Skype. Díky Skype v mobilu nám uklízečka může kdykoliv napsat, poslat fotku, když něco rozbije nebo při složitějších věcech využít služeb tlumočení do znakového jazyka,“ říká ředitelka Tamtamy o.p.s. Mirka Kroupová. "Po Skype se věci lépe vysvětlují a na rozdíl od placených služeb telefonních operátorů je komunikace zdarma," shrnuje Mirka Kroupová výhody komunikace po Skypu.

Kromě klasických hovorů a chatu využívá organizace u Skype také možnost konferenčních hovorů, videohovorů a možnost sdílení souborů, videí nebo fotografií.

Všem výhercům gratulujeme a více informací případní zájemci naleznou na www.techsoup.cz/ngoawards.

 
zpěttisk
 
Nadace Neziskovky.cz
Vlkova 628/36, 130 00 Praha 3 - Žižkov
tel.: +420 730 517 966, e-mail: nadace@neziskovky.cz