Poradna: Březen aneb měsíc daní


Ač není naším záměrem jakkoli vám kazit náladu, chceme vám připomenout, že se blíží den, kdy vás čeká platba daně z příjmů právnických osob (DPPO). S hospodářským výsledkem i daňovým základem za minulý rok v tuto dobu již nic neuděláte. Buď vám vyjde povinnost daň platit, anebo ne.

Za zajímavější považujeme podívat se dopředu a zkusit popřemýšlet o následujících otázkách:

 

  • má nějaký vliv na to, jak vysokou DPPO zaplatíte, ten fakt, že se vaše organizace transformovala dle požadavků Nového Občanského zákoníku?
  • máte nastavenou strukturu činností a středisek tak, abyste neplatili více, než musíte?
  • můžete letos udělat něco proto, aby váš daňový základ nebyl vyšší než váš hospodářský výsledek?

 

Na výše uvedené otázky jsme hledali a nacházeli odpovědi zde.

Po přečtení výše uvedeného textu jste určitě pochopili, že je nezbytné zabývat se důsledky, které ze situace plynou. V tématu zdaňování neziskových organizací je rozšířena řada polopravd a mýtů, které vás mohou vyjít příliš draho. Tím nejmenším problémem může být to, že na DPPO zaplatíte zbytečně o „pár korun“ navíc.

Za ještě komplikovanější oblast, než jsou daně z příjmů, považujeme daň z přidané hodnoty a aplikaci Zákona o DPH v neziskovém sektoru. O té jsme psali v tomto textu.

Naší snahou je pomoci neziskovkám dobře zvládat problematiku účetnictví, daní a finančního reportingu. Věříme, že vám naše texty pomáhají a budeme rádi za vaše případné náměty, o kterých byste rádi četli.

Autoři: Martin Ježek a Petr Jun, portál www.ucetnictviproneziskovky.cz

Předchozí dotazy z poradny najdete v archivu online Světa neziskovek.

 
zpěttisk
 
Nadace Neziskovky.cz
Vlkova 628/36, 130 00 Praha 3 - Žižkov
tel.: +420 730 517 966, e-mail: nadace@neziskovky.cz