Setkání s celosvětově uznávaným odborníkem panem Douglasem Rutzenem na téma "Úprava veřejné prospěšnosti v USA a aktuální situace tamního neziskového sektoru"


Asociace veřejně prospěšných organizací a Katedra studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy vás srdečně zvou na besedu na téma "Úprava veřejné prospěšnosti v USA a aktuální situace tamního neziskového sektoru" s panem Douglasem Rutzenem, prezidentem a generálním ředitelem International Center for Not-for-Profit Law (ICNL).


Setkání proběhne 21. února 2013 od 13 hodin do 16 hodin v Americkém centru (Tržiště 13, Praha 1).

Setkání bude simultánně tlumočeno do českého jazyka.

Vstup na akci je zdarma!

Podporuje The Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe v rámci projektu Zavedení statusu veřejné prospěšnosti do české legislativy

Přihlášení na besedu je možné ZDE.
Douglas Rutzen

Rutzen_cbrtxt11547.jpgDouglas Rutzen je prezidentem a generálním ředitelem organizace „International Center for Not-for-Profit Law“ (ICNL), která působí ve více než 100 zemích v oblasti podpory bezpečného právního prostředí pro jednotlivce, aby mohli spolupracovat na zlepšení společnosti. V průběhu posledních dvaceti let se Douglas setkával s prezidenty, premiéry a tisíci kolegy z občanského sektoru a zabýval se vytvořením právního rámce pro občanskou společnost, zapojení veřejnosti a filantropii. Pracuje také jako profesor na univerzitě „Georgetown University Law Center“, kde vyučuje mezinárodní právo občanského sektoru. Pod jeho vedením obdržela ICNL v roce 2012 cenu „MacArthur Award“ pro kreativní a efektivní instituci i ocenění pro jednotlivce. V roce 2011 ICNL organizovala globální fórum na téma právo občanské společnosti, na kterém mimo jiné vystoupili Aung San Suu Kyi, Hillary Rodham Clinton a Desmond Tutu.

Douglas spolu s vládními představiteli z Botswany, Kanady, Chile, České republiky, Mongolska, Španělska, Švédska, Tanzanie a Spojených států působí v mezivládní organizaci „Community of Democracies“ v pracovní skupině pro aktivaci a ochranu občanské společnosti.

Dále školil diplomaty v Ústavu diplomatických služeb a přednášel na setkáních organizovaných brazilskou, švédskou a kanadskou vládou, USAID, agenturami OSN a organizacemi občanské společnosti.

Douglas je členem dozorčích rad / řídících výborů organizací „National Center on Philanthropy and the Law“, „Hudson Institute’s Index of Philanthropic Freedom”, “Charity and Security Network” a “United States International Grantmaking Project”. Od 2004 do 2010 působil jako předseda „East-West Management Institute“.

Dříve přednášel na univerzitách „University of Pennsylvania Law School” a „Central European University”. Napsal učebnici o mezinárodním právu občanské společnosti, přispíval do Harvard International Review a řady dalších významných publikací.

V období přechodu Československa k demokracii působil jako právní poradce československého parlamentu a učil na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Byl rovněž spolupracovníkem Coudert Brothers, kde pracoval v oblasti mezinárodního práva, antimonopolního práva a na soudních sporech, které řešil Nejvyšší soud. O situaci českého neziskového sektoru se trvale zajímá, z modelových návrhů ICNL se vycházelo i při přípravě českého zákona o veřejné prospěšnosti.

Douglas začal s občanskou společností pracovat v polovině roku 1980, kdy působil jako konzultant pro neziskovou organizaci Helen Keller International v Asii, Latinské Americe a Karibiku. Je absolventem právnické fakulty Yale Univerzity a bakalářský titul obdržel na univerzitách Cornell a Oxford (Worcester College).

 
zpěttisk
 
Nadace Neziskovky.cz, Malé náměstí 12, 110 00 Praha 1, tel.: 224 239 876, e-mail: neziskovky@neziskovky.cz